Truhlářské řezivo

Truhlářské řezivo je používáno k výrobě tradičního nábytku z masivu. Pila Franěk nabízí široký sortiment vysoce kvalitního truhlářského řeziva z jehličnaté i listnaté kulatiny: z buku, dubu, smrku, modřínu a borovice. Z našeho řeziva mohou truhláři vyrobit kvalitní skříně, stoly, židle či kuchyňské linky. Skvěle poslouží i k výrobě dveří, oken, schodišť, podlah, latí, lišt. Rovněž nabízíme stavební řezivo.

Dub

Duby jsou tradičním zdrojem vysoce kvalitního dřeva. Dubové dřevo je tvrdé a velmi trvanlivé, po staletí se používalo k výrobě řady klíčových produktů, kde záleželo na nejvyšší kvalitě: trámů, podlah i nábytku. Z dubu se dodnes vyrábí sudy, v nichž zrají ty nejlepší alkoholické nápoje. Dubové dřevo jim dává nezaměnitelnou příchuť.

Buk

Buky jsou velmi kvalitní dřeviny, bukové dřevo je dobře ohebné po ohřátí párou, proto se používá v truhlářství, k výrobě nábytku, na výrobu parket, železničních pražců či kuchyňského náčiní. Dříve bylo bukové dřevo materilem pro výrobu dřevoplynu a dokonce se jeho destilací vyráběl methanol. Dnes zůstává především skvělým materiálem pro výrobu truhlářského řeziva.

Smrk

Měkké dřevo z kmenů smrku je nejpoužívanější dřevo s širokým spektrem použití. Využívá se jako stavební materiál, truhlářům slouží k výrobě nábytku, v minulosti se používalo dokonce ke konstrukci letadel. Ze smrkového dřeva se vyrábí celulóza, využívaná v papírenském průmyslu. Pila Franěk nabízí ale především kvalitní truhlářské smrkové řezivo.

Modřín

Modřín (nebo také staročesky břem nebo verpán) je jednou nejtvrdších jehličnatých dřevin, ale stále poměrně měkkou, aby se dala pohldně zpracovávat. Modřínové truhlářské řeživo je středně těžké, poměrně pružné a trvanlivé. Modřínové dřevo se používá k výrobě nábytku, obkladům stěn či ke stavbě. V minulosti se z něj vyráběly bedny a kola.

Borovice

Borovice patří mezi nejdůležitější jehličnaté dřeviny. Poskytuje vynikající pružné, lehké a měkké pryskyřičnaté dřevo s výraznou kresbou letokruhů. Dobře odolává vlhku, takže se využívá ke stavbě domů na mořském pobřeží. Používá se v dolech a na výrobu pražců, je také nejvhodnějším dřevem na stavbu lodí.