Stavební řezivo

Řezivo je stavební dřevěný materiál, používaný k různým účelům na stavbě. Získává se podélným rozřezáním vhodného surového dříví, vyrábí se v pilách. Pila Franěk nabízí široký sortiment stavebního řeziva, zahrnující stavební prkna, fošny, hranoly, střešní latě i krovy. Rovněž nabízíme vysoce kvalitní truhlářské řezivo z buku, dubu, smrku, modřínu a borovice.

Prkna – stavební prkna

Prkno je druh stavebního řeziva, který se používá jako stavební a obkladový materiál, nejčastěji na podlahy, záklopy, dřevěná zábradlí, ploty nebo podlahy. Vyrábí se na strojních pilách podélným rozřezáním dřevěné kulatiny. Prkna mají šířku rovnou alespoň dvojnásobku své tloušťky (a více), tloušťku maximálně do 38 mm. Pila Franěk nabízí smrková prkna, borovicová prkna, prkna hraněná, prkna šířkově tříděná i netříděná, prkna prizmovaná, krátká prkna, tzv. kratina.

Fošny – stavební fošny

Fošna je druh stavebního řeziva, s větší tloušťkou oproti prknu. Fošny se vyrábějí se z kmenů poražených stromů strojním řezáním strojní pilou či tzv. katrem. Běžné rozměry fošen jsou: šířka 300–600 mm, tloušťka 40–100 mm, délka 3000–7000 mm. Fošny se obvykle používají na zhotovení podlahy, konstrukce zárubní a podobně. Pila Franěk nabízí stavební fošny sámované, dřevěné fošny, smrkové fošny.

Hranoly – stavební hranoly

Stavební hranol je stavební řezivo, vhodné pro skryté i pohledové konstrukce, využitelné při stavbě dřevostavby, pergoly, altánu, ale také pro příčky, stropy a další konstrukce. Stavební hranoly jsou masivní konstrukční materiály využitelné také při stavbě krovů, nosných konstrukcí střech rodinných domů i větších budov, kde spolu s trámy nesou střešní krytinu. Pila Franěk nabízí stavební hranoly, dřevěné hranoly na krovy, smrkové hranoly.

Střešní latě

Lať je druh stavebního řeziva, drobnější než prkno či fošna, s plochou příčného průřezu 10 až 25 cm2. Obvykle se používá jako podklad pro uložení střešních krytin nebo pro upevnění obkladů stěn. Střešní latě se Vyrábějí listnatého i jehličnatého dřeva. Pila Franěk nabízí střešní latě, dřevěné latě neimpregnované, i impregnované latě.

Krovy

Krov je nosná konstrukce střechy, určená k přenášení zatížení od vlastní tíhy, sněhu, větru a dalších užitných zatížení, do svislých nosných konstrukcí stavby. Pila Franěk nabízí řadu dřevěných stavebních prvků, využitelných pro stavbu dřevěného krovu, i dřevěné hranoly na krovy.